Mogę Polskę nazwać matką i żywicielką, ponieważ co rok trafia tutaj wiele młodych Szkotów, których kraj ten odziewa, karmi i wzbogaca obfitością najlepszych plonów i darów, a ponadto trzydzieści tysięcy szkockich rodzin żyje na jej łonie. Z pewnością Polska może być z tego powodu nazywana matką naszego ludu i jednym z powodów bogactwa naszych najlepszych kupców, a przynajmniej znacznej ich większości.
William Lithgow (1582 – 1645)
Urodzony w Lanark
Szkocja
– Początki osadnictwa szkockiego na terenach dzisiejszego Gdańska w XIV wieku
– Pierwsza wyprawa gdańskich kupców na szkockie Szetlandy zanotowana została już w roku 1487
– Przywileje króla Polskiego Stefana Batorego dla Szkotów
– Robert Wojciech Portius / Robert Gilbert Porteous de Lanxeth (1600-1661)
– Jan Jonston / John Jonston (1603-1675)
– Aleksander Czamer / Alexander Chalmers (1645-1703)
– 3156 polski tartan
Proszę zwrócić uwagę na ogromną różnicę w tekście polskim i angielskim na stronach Wikipedii. Poniżej znajduje się przykład, dzięki któremu możesz sam to ocenić.
Wersja angielska przetłumaczona na język polski:
Jonston urodził się w Szamotułach, jako syn Simona Johnstona, który wyemigrował do Rzeczypospolitej Obojga Narodów ze Szkocji. Wczesną edukację Jonstona sponsorował jeden z jego dwóch stryjów, którzy przybyli do Rzeczypospolitej z ojcem.
Od 1611 r. Jonston uczęszczał do szkoły Braci Czeskich w Ostrorogu, następnie do Schoenaichianum w Bytomiu, a od 1619 r. do gimnazjum w Toruniu, w Prusach Królewskich. Jako kalwinista nie mógł uczęszczać do katolickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W związku z tym uzyskał pierwszy stopień naukowy na Uniwersytecie St Andrews (1622–25; M.A., 1623), gdzie studiował teologię, filozofię scholastyczną i hebrajski. Wśród jego sponsorów znalazł się prymas całej Szkocji, John Spottiswood.
Wersja polska:
Jan Jonston urodził się w 1603 roku w Szamotułach leżących wówczas w granicach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Przez prawie całe życie związany był z Wielkopolską i czuł się Polakiem. Wielokrotnie pisał o sobie w dokumentach i dziełach spisanych po łacinie „Polonus”, „Lesnense” lub „Scoto-Polonus”[3][5][4]. Świadczą o tym m.in. własnoręczne wpisy uczonego zachowane w księgach immatrykulacyjnych zagranicznych uczelni gdzie studiował: Polonus, medicinae studiosus w Groningen, Scoto-Polonus medicinae, philosophiae et atrium collentissimus we Franeker[3][4].
Od 1611 uczył się przez trzy lata w szkole braci czeskich w Ostrorogu, skąd przeniósł się do gimnazjum ewangelickiego w Bytomiu Odrzańskim, gdzie uczył się w latach 1616–1617. Kontynuował naukę w gimnazjum Toruniu (1619–1623), skąd wyniósł doskonałą znajomość języka hebrajskiego. W latach 1623–1625 studiował w Szkocji (w St. Mary’s College na Uniwersytecie w St Andrews) język hebrajski, filozofię i teologię. Osiadł w Lesznie, gdzie pracował jako nauczyciel prywatny oraz gimnazjalny[3].
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.